Hogyan történik az urogynekológiai állapot felmérés?
Teljesen fájdalommentesen.
Hasonlóan történik mint egy rutin nőgyógyászati vizsgálat. De annál jóval több. Nem csupán a női nemi szervek vizsgálata és betegségek szűrése zajlik, hanem urogynekológiai megközelítésből a szakember megvizsgálja a medencefenék szerkezetét, a szerveket felfüggesztő szalagok állapotát, a medencefenéki izmok erősségét, a kismedencei szervek pozícióját. Ún.provokációs teszteket végzünk és megállapíthatóvá válik az elváltozás milyensége, súlyossági foka. Sokszor a vizeletinkontinencia rejtett formáira is ekkor derül fény. Ezért a vizsgálatra közepesen telt hólyaggal kell érkeznie. A vizsgálatot sokszor álló helyzetben, a hólyag kiürítése után is el kell végeznünk.
Hüvelyi, manuális vizsgálat során megállapítjuk, leírjuk a hüvelybemenet, a gát eltéréseit, a hüvely tágasságát, hosszát, a csontos medencefalról történő leszakadás, megnyúlás mértékeit, a medencefenék izmok összehúzódó képességét, a süllyedt szervek pozícióját, a kismedence állapotát.
Az urogynekológiai állapot felméréséhez hozzátartozik egy kismedencei és egy medencefenéki ultrahangvizsgálat, melyekkel az eltéréseket pontosabban lehet feltérképezni, és ez pontosabb diagnózist és kezelési terv felállítást tesz lehetővé.
Az ultrahang monitoron jól lehet látni a kismedencei izomzat, a végbélzáró izomzat, a húgycső működését, inkontinencia esetén megjelenítődik a javítandó struktúra. Korábbi sikertelen műtétek okait tudjuk így megállapítani.
Milyen kezelésre számíthatok?
A kezelési javaslat függ a panaszok mértékétől, az eltérés súlyosságától, emellett attól is, hogy maga a páciens mit szeretne?
Enyhe fokú eltérésnél elegendő a rendszeres kontroll mellett végzett szakszerű, lehetőleg képzett gyógytornász által betanított medencefenék gyógytorna. Ilyen esetben megfelelő szakemberhez tudjuk a pácienst irányítani.
Segítséget jelenthetnek a különböző biofeedback eszközök, melyek elektronikája segítséget nyújt abban, hogy a páciens a megfelelő izmokat mozgassa meg, és hasznos lehet a hüvelysúlyok használata és az elektrostimulációs kezelés is.
A konzervatív kezelés magába foglalja még a pesszárium terápiát is. A hüvelyi pesszáriumok általában szilikonból készült, több méretben és formában elérhető eszközök. Leggyakrabban a kocka pesszáriumokat ajánljuk. A vizsgálat során a szakorvos kiválasztja a páciens számára a legmegfelelőbbet, és megtanítja annak használatát. Vannak tartósan viselendő, és időszakos orvosi kontrolhoz kötött speciális alakú pesszáriumok, melyek a vizeletcsepegés és a nagyobb fokú süllyedések megoldására alkalmasak.
Bizonyos esetekben ezek végleges megoldást jelenthetnek, máskor csak a műtétig alkalmazzuk őket. Amennyiben a páciens elzárkózik a műtéttől, vagy valamilyen súlyos betegség, életkora miatt nem operálható, a pesszárium akár évekre szólóan is alternatívát jelenthet.
A pesszárium használatát gyakran érdemes kiegészíteni lokális hüvelyi kezeléssel- legtöbbször gyógynövény alapú kúpokkal, kenőcsökkel, vagy hormonhiányos életszakaszban ösztrogéntartalmú hüvelyi krémmel. A kis dózisú női hormon jó hatású a hólyagműködésre és a kötőszöveti rugalmasság javítására is.
Műtét
A károsodott és működésükben romlott medencefenéki szövetek, izmok rossz funkcióját sokszor csak a műtét javíthatja, vagy állíthatja helyre. A süllyedéses problémákat ma már leginkább laparoscopos (hasi tükrözéssel, kis sebnyílásokon bevezetett eszközökkel) technikával oldjuk meg. Ritkábban alkalmazzuk a hüvelyi megoldásokat. A műtéteket kivitelezhetjük saját szövet felhasználásával, de a kötőszöveti funkció pótlására szükség lehet a tartós eredményt biztosító szövetbarát szintetikus implantátum (háló, szalag) beépítésére is.
Pácienseim számára valamennyi műtéti típust fel tudom ajánlani, azokat magam el tudom végezni.