Mire számíthatok, ha felébredek egy hüvelyi helyzet javító műtét vagy méheltávolítás után?
Amikor a műtét után felébred, előfordulhat, hogy van egy katéter a hólyagjában, amely a vizeletet a hólyagból egy zacskóba üríti, és/vagy tampont helyeztek a hüvelyébe a vérzés elkerülése érdekében.
Kezelőorvosa határozza meg, hogy ezeknek mennyi ideig kell a helyükön maradniuk. Általában 8-24 óra között eltávolításra kerülnek.
Mélyvénás trombózis megelőzése
A mélyvénás trombózis (rögök a láb vénáiban) kialakulásának kockázata megnő, ha Ön hosszabb ideig nem aktív, például műtét közben és után. Ennek a kockázatnak a minimalizálása érdekében kaphat vérhígító injekciót, és kompressziós harisnyát is felírhatnak az alsó lábára. Amíg ágyban fekszik, próbáljon meg egyszerű gyakorlatokat végezni, például körkörös mozdulatokkal mozgassa a bokáját, és óránként néhányszor hajlítsa és egyenesítse ki a lábát. Kerülje a láb keresztezését. A műtét után a lábában/tüdejében a vérrögképződés megelőzésének legjobb módja, ha a műtét után a lehető leghamarabb fel kell kelni az ágyból.
Sebkezelés gát- és záróizom plasztika után
A sebet az optimális sebgyógyulás érdekében tisztán és szárazon kell tartani. A sebet minden vizelet- és székletürítés után zuhannyal le kell mosni. Ügyeljen rá, hogy a vízsugár a hüvelyben lévő varratokat is elérje. Ezután az orvosa által javasolt módon szárítsa le a sebet steril gézlappal, majd egy újabb száraz gézlapot helyezzen be a hüvelybe 2 cm-re, majd a végbél felé lévő varratokra irányítsa a géz maradék részét. A gézt hagyja bent a következő mosdó használatig. A gézt távolítsa el közvetlenül a mosdóhasználat előtt. Naponta 1x a piros fertőtlenítő oldattal kezelje át a varratokat fültisztító pálca segítségével. A fertőtlenítést a hüvelyi varratok felől kezdje és fokozatosan haladjon a végbél felé. Ezután egy újabb száraz gézlapot helyezzen a hüvelybe. Ezen kívül ne kenjen, fújjon egyéb sebkezelő szert, ne használjon lézert és egyéb eszközt. A sebkezelés az orvos utasítása szerint hagyja el.
Fájdalom/diszkomfort műtét után
E nagy műtétet követően némi fájdalmat vagy kellemetlenséget tapasztalhat az ágyékban, a hüvelyben és az alhasban. Ha keresztcsonthoz (sacrospinalis szalaghoz) történő felfüggesztése volt (hüvelyboltozat vagy méh), akkor éles vagy sajgó fájdalmat is érezhet a feneke(i) mélyén. A fájdalomnak minden héten fokozatosan csökkennie kell. Több hétbe telhet, amíg a fájdalom teljesen elmúlik.
Fájdalomcsillapítót fog kapni, hogy könnyebb legyen azt elviselnie. Ez azt jelenti, hogy a gyógyszer bevétele után kevesebb fájdalmat fog érezni, de továbbra is érezni fog némi fájdalmat. Nem szabad elvárnia, hogy a gyógyszer teljesen megszabadítsa az összes fájdalom érzettől.
Elbocsátás után gyakran elegendő a vény nélkül kapható gyógyszeres kezelés. Rendszeres időközönként a fájdalomcsillapítót érdemes otthon is bevennie. A gyógyszer szedése előtt ne várja meg, amíg a fájdalom túl erőssé válik. Orvosa további megelőző intézkedéseket javasolhat a vérrögképződés kialakulásának egyéni kockázata alapján.
A húgyhólyag működése műtét után
A nők körülbelül 5-10%-ának nehézséget okoz a hólyag teljes kiürítése műtét után. Ennek oka lehet duzzanat vagy más okok, amelyek általában néhány napon vagy 2 héten belül elmúlnak. Előfordulhat, hogy hólyag ürítési képtelenség miatt otthonába távozáskor a gyógyulási idő alatt vagy katéterrel fog rendelkezni, vagy megtanítják, hogyan kell önkatétereznie magát. Ezalatt. (lásd az időszakos önkatéterezés tájékoztatóját). Azt is észreveheti, hogy a vizelet áramlása lassabb vagy más, mint a műtét előtt. A húgyhólyag kiürítése a szokásosnál tovább tarthat, mint a műtét előtt.
A bélműködés műtét után
A székrekedés gyakori probléma a műtét után. Fontos, hogy kerülje a túlzott megerőltetést a székletürítés során, mivel ez nyomást gyakorol a hüvelyben lévő varratokra. Próbáljon sok gyümölcsöt és rostot enni, és igyon sok folyadékot, hogy a széklet puha maradjon a műtét után. A műtét után gyakran székletlágyítókat és/vagy hashajtókat írnak fel a székrekedés megelőzésére. Szedje ezeket az orvos tanácsa szerint.
Egyes nők a műtét után égő vagy lüktető fájdalmat tapasztalnak a végbélben. Ez általában a műtét után néhány napon belül csökken.
Vérzés és hüvelyi váladékozás műtét után
Normális, ha a műtét után hüvelyi vérzés lép fel. Eleinte a vér élénkvörös lehet. Később ez általában sötétebb vöröses barnára változik. A vérzés mértéke napról napra változhat. Séta (mozgás) után egy kicsit több vérzést is észlelhet. Ez is normális. A műtétet követő hetekben a vérzés csökkenni fog. Ha erős, friss vörös vérzést vagy nagy véralvadékokat tapasztal, amelyek gyakori betétcserét igényelnek, forduljon orvosához. Ahogy a vérzés csökken, krémes, színes, néha szürkés-fehér folyást észlelhet, amely további további 6-8 hétig tarthat. Ez a váladék annak köszönhető, hogy a hüvelyben lévő varratok feloldódnak. Ne használjon tampont a műtét utáni első 6 hétben. Használjon betéteket.
Fürdés és zuhanyozás műtét után
Lezuhanyozhat, amint késznek érzi magát. Sokan zuhanyoznak a műtétet követő napon. Kerülje el a műtéti terület hosszan tartó áztatását. A műtét utáni első 6 hétben tilos a kádban fürdés, amikor még mindig vannak hüvelyi varratok.
Étkezés és dohányzás műtét után
Étkezés
Amint a műtét után visszatér az étvágya, a szokásos módon ehet és
ihat. Bármilyen ételt fogyaszthat, de törekedjen tápláló ételekre, amelyek elősegítik a test gyógyulását. Próbáljon meg magas fehérje- és rosttartalmú ételeket enni. Igyon sok vizet, hogy a széklet puha maradjon (kb. 2 liter).
Dohányzás
Javasoljuk, hogy a műtét előtt hagyja el a dohánytermékek használatát, és a műtét után ne kezdje újra a dohányzást. A nikotin növeli a sebfertőzés kockázatát, és lassabban gyógyulhat a seb, valamint fokózódik a trombózisveszély.
Fizikai aktivitás műtét után
Séta
A séta jó mozgásforma, mivel kis mértékben terheli meg a műtéti beavatkozást, megtornáztatja a tüdejét, és megelőzheti a mélyvénás trombózist.
Sétáljon kényelmes tempóban. Kezdje azzal, hogy a műtétet követő napon sétáljon ki a kórházi szobából. Miután hazaengedték a kórházból, folytassa a napi sétákat eleinte az otthonában, majd 2-3 hét múlva a szabadban. Kerülje a túlzott kifáradást az első 6 hétben.
Medencefenék gyakorlatok:
Gát-és záróizomplasztika után orvosa javaslatára már a műtét utáni napokban rebbentéseket végezhet, majd a harmadik héttől fokozatosan, oldalt fekve 50 %-os erővel végezheti a medencefenék tornát.
Saját szövetekkel végzett hüvely plasztikai műtét után akár 2 héttel elkezdhet óvatosan regeneráló gyakorlatokat végezni- a fájdalom mértékétől függően.
Amennyiben a műtét során implantátum (szalag, háló) beépítése történt, nnak elmozdulásának (meglazulásának) 1-2 hétig nagy a veszélye, valamint a műtéti terület megnyugvása is lassabb, mint a csupán saját szövetekkel végzett műtéti rekonstrukció után. Az aktív torna elkezdése ezekben az esetekben 6-8 héttel a műtétet követően történhet leghamarabb. Ugyanakkor a medencefenék gyógytorna kifejezetten javasolt is ezt követően. Egyeztessen orvosával, gyógytornászával.
Méheltávolítás követően panaszmentes esetben után hat héttel kezdheti a medencefenék tornát.
Egyéb gyakorlat, fizikai terhelés
A műtét után legalább 6 hétig ne próbáljon edzeni az erőnlét növelése érdekében. A korai hat hetes időszakban az emelés mértéke 1-2 kg legyen, kerülje a nagyobb súlyú hordozást vagy emelést (pl. gyerekek, nehéz táskák stb.), és kerülje a nagy erőkifejtésű gyakorlatokat (pl. futás, edzőtermi edzés, súlyemelés, lovaglás stb. Ezek a tevékenységek nyomást gyakorolnak a műtött területre, mielőtt az teljesen meggyógyult volna. Ez megakadályozhatja a megfelelő gyógyulást, és növelheti a süllyedések, inkontinencia megismétlődésének kockázatát. A hat hét letelte után gyógytornásszal konzultáljon a terhelhetőség mértékéről, de soha ne emeljen 10 kg-nál nagyobb súlyt.
Műtét utáni házasélet
A műtét után legalább 6 hétig kerülje a hüvelyi közösülést vagy bárminek a hüvelybe helyezését. A hüvelyben lévő varratok megsérülhetnek, ha ezalatt bármit behelyez a hüvelybe. Kezelőorvosa értékelni fogja Önt a posztoperatív állapotát, és ezekről is nyilatkozni fog 6 hetes vizitjén. Amikor folytatja a házaséletet, az kezdetben kissé kényelmetlen, érzékenységgel, enyhe fájdalommal járó lehet. Hüvelyi kezelések, síkosítók használata javasolt. Ha a közösülés 3-4 hónapos rendszeres közösülés után is kellemetlen marad, kérje ki orvosa tanácsát. Háló beültetés után ez az idő emelkedhet, kérje orvosa javaslatát.
Vezetés műtét után
Ne vezessen, ha nyugtató fájdalomcsillapítót szed, vagy nem biztos abban, hogy szükség esetén vészleállítást végezhet. Általános útmutatóként 1-2 hétig kerülje a vezetést. Ha nem biztos benne, forduljon orvosához. Egyes biztosítótársaságok korlátozzák a műtét utáni vezetést, ezért ellenőrizze a kötvény részleteit.
Visszatérés a munkához a műtét után
A legtöbb beteg körülbelül 6 hét után tér vissza dolgozni. Ez változó, és függ a műtéttől, a felépüléstől és az elvégzett munka típusától.
Célszerű lehet, hogy a munkába való első visszatéréskor próbáljon meg lerövidített munkahétet vagy könnyű feladatokat megszervezni, különösen, ha a munkája hosszan tartó állást vagy nehéz emelést igényel. A későbbiekben is indokolt a 5 kilogrammnál nagyobb súlyú terhek hordozását vagy emelését kerülnie. Orvosi csapata megbeszéli ezt Önnel.
Mikor fogom újra „normálisan” érezni magam a műtét után?
Mindenki más ütemben gyógyul. Ez több tényezőtől függ: a műtét előtti egészségi állapotától és edzettségi szintjétől, attól, hogy a műtét alatt vagy után jelentkeztek-e szövődmények, valamint az elvégzett műtét típusától. Fontos, hogy hallgasson a testére, és szánjon időt a pihenésre. Ne próbálja túlságosan erőltetni magát. 6 hét leforgása alatt szervezete fokozatosan gyógyul, és energiaszintje lassan a normál szintre emelkedik.
Mikor kérjek orvosi tanácsot?
Ha erős vérzést vagy bűzös hüvelyváladékot észlel, vizeletürítéskor égő vagy szúró érzés, fokozódó hasi fájdalmak, hányás, láz, fájdalmasan megduzzadt lába(k), légszomj vagy mellkasi fájdalom jelentkezik, forduljon orvoshoz.
Mikor jelentkezzek gyógytornára?
A műtétet követően hat héttel személyesen keresse fel gyógytornászát. A rehabilitációs időszak három hónaptól egy évig is terjedhet az előzetes medencefenék sérülések, funkciók és a műtét típusától függően.
Tájékoztató link: https://www.yourpelvicfloor.org/conditions/recovery-guide/